Vennala, Kochi, Ernakulam, Kerala
GST No. 32AAHCD9288P1ZU
Call 08043803543 58% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Thickness | 2.5 mm |
| Material | UPVC |
| Color | Red,Grey,Green |
| Thickness Of Sheet | 2.5 MM |
| Dimensions | 8/10/12/14 |
| Feature | Heat and sound insulating. |
| Usage/Application | Roofing |
UPVC (Unplasticized Polyvinyl chloride) corrugated three layer Roofing sheets. Deva Steels
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.60 mm |
| Color | Red |
| Shape | Rectangle |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 8 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
Enriched by our vast industrial experience in this business, we are involved in offering an enormous quality range the roofing sheets. We deal in the best quality of roofing sheets.
View Complete details
Product Brochure
| Color | Green |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Features | Water Proof, Corrosion Resistant |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Steel |
| Thickness | 1-14mm |
View Complete details
Product Brochure
| Surface Treatment | Color Coated |
| Features | Water Proof |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Aluminum |
| Thickness | 4-15mm |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Features | Water Proof, Corrosion Resistant |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 2-14mm |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.50 mm |
| Brand | JSW |
| Length | 8 ft |
| Width | 2.5 ft |
| Material | GI |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Rectangular |
| Warranty | 15 Years |
| Color | Red |
| Features | highest level of safety, long life |
| Design/Pattern | Wavy |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 4 mm |
| Brand | Kypolyca |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Transparency | 100 % |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Length | 8 ft |
| Width | 2 ft |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details