Vennala, Kochi, Ernakulam, Kerala
GST No. 32AAHCD9288P1ZU
Call 08043803543 58% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Thickness of Sheet | 3-15mm |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Water Proof, Corrosion Resistant |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Color available | Red,Grey,Green,Blue,White etc |
View Complete details
Product Brochure
| Length | 8 ft |
| Width | 2.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Brand | JSW |
| Thickness Of Sheet | Variable |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | Durable Coating |
| Area of Application | Residential & Commercial |
| Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 2-6m |
| Width | 1-3m |
Green Nature have both side UV coated 100% virgin material
Green Polycarbonates are one of the advanced form of polymers in the field of plastics, it has the properties like high impact strength, transparency,light weight, flexibility,durablity,excellent thermal resistant and fine resistance.
View Complete details
| Thickness | 6 mm |
| Brand | Tata |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Features | Water Proof |
| Appearance | Corrugated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Green Nature have both side UV coated 100% virgin material
Green Polycarbonates are one of the advanced form of polymers in the field of plastics, it has the properties like high impact strength, transparency,light weight, flexibility,durablity,excellent thermal resistant and fine resistance.
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Material | Cement |
| Brand | Tata |
| Color | Transparent |
| Length | 8 ft |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Features | Water Proof |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Features | Water Proof, Tamper Proof |
| Width | 1-3m |
| Length | 4-6m |
| Material | Polycarbonate |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Polycarbonate |
| Features | Water Proof |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 3-6m |
| Width | 1-2m |
View Complete details
Product Brochure
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Thickness | 3 mm |
| Brand | Kypolyca |
| Transparency | 100 % |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Thickness | 8 mm |
| Brand | Kypolyca |
| Transparency | 100 % |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | Kypolyca |
| Transparency | 100 % |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Width | 2 ft |
| Brand | Jindal |
| Thickness | 0.30 mm |
| Length | 8 Feet |
View Complete details