Vennala, Kochi, Ernakulam, Kerala
GST No. 32AAHCD9288P1ZU
Call 08043803543 58% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Jindal |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Sky Blue |
| Coating | Regular Modified Polyester (RMP) |
View Complete details
| Material | Steel |
| Thickness | 0.50 mm |
| Brand | Bhushan Steel |
| Length | 8 ft |
| Width | 2 ft |
| Color | Green |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Residential |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 10 mm |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Transparency | 100 % |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Features | Water Proof, Corrosion Resistant, Tamper Proof |
| Thickness | 4-15 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Embossed, Color Coated |
View Complete details
Product Brochure
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | Kypolyca |
| Transparency | 100 % |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Thickness | 2 mm |
| Brand | Kypolyca |
| Transparency | 100 % |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.47 mm |
| Brand | JSW |
| Length | 10 ft |
| Width | 2.5 ft |
| Color | Green |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Curved |
| Is It Anti Corrosive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Brand | Jindal |
| Area Of Application | Residential |
| Color | Transparent |
| Features | Water Proof |
| Structure | Triple wall |
| Width | 4 feet |
| Usage | Roof |
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Jindal |
| Width | 2 ft |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Thickness | 0.30 mm |
View Complete details
| Material | Steel |
| Thickness | 1.5 mm |
| Color | Silver |
| Length | 4 m |
| Usage/Application | Construction |
| Position | Interior |
| Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Galvanized |
View Complete details
View Complete details
View Complete details
| Material | Steel |
| Thickness | 1.5 mm |
| Length | 6 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Position | Interior |
| Technique | Cold Rolled |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
View Complete details